
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| size width | 5.40 mm |
| size length | 7.90 mm |
| size height | 3.60 mm |
| Housing Color | Beige |
| pin pitch | 1.25 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
